Günün Sinyalleri #4

Günün Sinyalleri #4

9 December 2019, 07:35
Hasan Benturk
0
39

2019’un bitmesine 3 hafta kalmışken, belki de Finans piyasaları için yılın en önemli haftasına başlıyoruz. Bu hafta Amerika Merkez Bankası(FED), Avrupa Merkez Bankası(ECB) ve Türkiye Merkez Bankası(TCMB) Faiz kararları, İngiltere’de BREXİT sürecinin yakından ilgilendiren Seçimler ve ABD-Çin arasındaki ticaret görüşmeleri ile alakalı gelişme ve yorumlar 15 Aralıkta yürürlüğe girmesi planlanan ek yaptırımlar ile alakalı olarak yakından takip edilecek.

Geçtiğimiz haftanın başında ABD verilerinin beklentilerin altında kalması ile zayıflayan Dolar, Cuma günü gelen istihdam ve Saatlik kazanç rakamlarındaki güçlü verilerle toparlanma eğiliminde.

Geçtiğimiz Haftanın en önemli ekonomik gelişmesi olan OPEC toplantısında, 500.000 varillik üretim kesintisi kararı petrol fiyatları için destekleyici oldu. OPEC Nisan ayına kadar devam edecek kesintiler ile alakalı bir sonraki toplantısını 5-6 Mart tarihlerinde gerçekleştirecek. Baker Hughes'un yayımladığı haftalık verilere göre, ABD'deki petrol sondaj kulesi sayısı geçtiğimiz hafta, bir önceki haftaya göre 5 adet azalarak 663'e düştü.Bu sonuçla ABD'deki petrol sondaj kulesi sayısı 7 hafta üst üste düşüş kaydetmiş oldu.

Cuma günü ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Risch, Türkiye'ye S-400 alımı sebebiyle yaptırım uygulanmasını öngören ve iki partinin de destek verdiği yasa tasarısının görüşülmesi için girişimlerini hızlandıracağını ve önümüzdeki hafta genel kurul gündemine getirilmesi için Senato Çoğunluk Lideri McConnell'a baskı yapacağını belirtti. S-400 ve Suriye’nin kuzeyi ile alakalı ek yaptırım söylemleri TL varlıklar üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Moody's Cuma günü yayınlanırken değerlendirmede, Türkiye'nin kredi notu ve görünümüne göre güncelleme raporu, 12 Aralık Perşembe günü TCMB raporu öncesi TL varlıkları için ek bir belirsizlik oluşturmadı.


Telegram: Davet link (invite link)

Twitter: Takip et (Follow me)

Mail: hasanbenturk@gmail.com

(Yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir finansal piyasada işlem yapmak risk içerir.)

Share it with friends: