Günün sinyalleri #2

Günün sinyalleri #2

3 December 2019, 09:14
Hasan Benturk
0
35

Haftanın 2. İşlem gününe başlamadan önce, haftanın ilk gününde PMI rakamları etkili oldu. Çin, Almanya, İngiltere ve Euro bölgesinde gelen olumlu veriler gelirken, ABD tarafında sürpriz şekilde beklentilerin altında rakamlar fiyatlandı.Günün ilk yarısında Çin ve Avrupa’dan olumlu gelen rakamlar bu ülke varlıklarını ve endekslerini olumlu etkilerken, günün ikinci yarısında Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkanı Lagarde’ın gelen açıklamalar ve ABD verilerinin beklentiyi karşılayamaması görünümü terse çevirdi.

Lagarde: Euro Bölgesi'nde büyümenin hala zayıf olduğunu, bunun ana nedeninin küresel faktörler olduğunu belirtti. Küresel ekonomik görünümün belirsiz olduğuna dikkat çeken Lagarde özellikle imalat sektöründe sıkıntı olduğunu ifade etti. Önceki toplantısında ECB’nin para politikasının yan etkilerini izlediklerini ve gerektiğinde yeni bir yol çizileceğini tekrardan belirtti. Lagarde’dan gelen olumsuz yorumlar ve ilerleyen dönemde para politikasının tekrar değişebileceği beklentisi Dax başta olmak üzere endekslerde kar satışlarını tetikledi.

ABD'de ISM imalat endeksi Kasım'da 49.2’lik beklentiyi karşılayamayarak 48.1'e geriledi. Çin ile devam eden ticaret savaşları, azalan küresel talep, şirketlerin yatırımlarını azaltması gibi etkenlerle imalat sektörünün yukarı ivmelenmek konusunda güçlük yaşadığına işaret ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden Brezilya ve Arjantin'den ithal edilen çelik ve alüminyumda tarifelerin uygulamaya alındığını belirtti. Trump’dan gelen bu açıklamanın ardından Dolar gelişmekte olan para birimleri karşısında değer kazandı ve bu hareket USDTRY’de de 5,7635’e kadar yükseliş getirmişti.

Telegram: Davet link (invite link)

Twitter: Takip et (Follow me)

Mail: hasanbenturk@gmail.com

(Yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir finansal piyasada işlem yapmak risk içerir.)

Share it with friends: