Avalanche - page 326

 
rumata1984 >>:
Думаю, у Вас в личных сообщениях, как и у меня, уже очередь человек из десяти стоит за советником. А когда предлагал вместе над темой поработать, всего-то пара человек откликнулись. Все хотят халявы, никто не хочет работать. :)
I totally agree with you. But I say no to everyone. I won't give my pipe, my horse or my wife to anyone :-)))
 
rumata1984 >>:
Думаю, у Вас в личных сообщениях, как и у меня, уже очередь человек из десяти стоит за советником. А когда предлагал вместе над темой поработать, всего-то пара человек откликнулись. Все хотят халявы, никто не хочет работать. :)
I suggest you post the messages they have sent you both in your private messages or disclose the nicknames of those asking. The hypocrisy will not only be apparent to me.
 
khorosh >>:
Совершенно с тобой согласен. Но я всем отказываю. Трубку лошадь и жену не дам никому:-)))
Me too.
 

Question to Mr. rumata1984.

Your Expert Advisor has iClose(Symbol(),-1,1) enlighten me what is -1 and how it works.

Thank you.

 
Tantrik >>:

Живёте вы там где вас родили. Машин у меня было две, сейчас одну оставил. Бизнес у меня хороший.... не хочеться этим кичиться (скажем Поволжье и центр России) в Москве не работаю. Да и по своей ТС - примерно 4-5% в день неплохой довесок да и просто интересно пока. Настроение вы мне не испортите. А вам я просто хотел помочь - время дороже денег. Удачи!

I was not born in Moscow, but rather far away from here. Nobody left me millions as an inheritance. I've just been studying and working, working and studying since I was 17. Practically around the clock. And why the hell shouldn't I enjoy it? :)

It's weird that you have a business. You can't even express your thoughts logically. It takes a Martian translator to understand your posts.

 
khorosh писал(а) >>
If you don't like this system, why bother flubbing in this thread or are you waiting for someone to post a decent expert for free?

No, I'm not. And you have to prove it works before you sell it.
 
zhuki >>:

Вопрос к господину rumata1984 .

В вашем советнике есть iClose(Symbol(),-1,1) просветите,что такое -1 и как оно работает.

Спасибо.

Honestly? I don't know why I put "-1" there - it was "automatic", I guess. Actually, I should have just put 1 or 0 there. But judging by the way my Expert Advisor works, it means the period of working chart, i.e. as if this parameter was 0. :)
 
Tantrik >>:

Да нет не жду. А вы прежде, чем продавать сливатор должны доказать его - работоспособность.
But no one is selling, even though there are already buyers. Who needs a measly $100-200? :)
 
rumata1984 писал(а) >>
So no one is selling, although there are already buyers. Who needs 100-200 dollars? :)

>> that's good!
 
rumata1984 >>:
Честно? Сам не знаю, почему я там "-1" поставил - как-то "на автомате", наверное. Вообще, там надо бы либо просто 1, либо 0 поставить. Но судя по тому, как советник, работает, это означает период рабочего графика, т.е. как-будто этот параметр равен 0. :)
You shouldn't post EAs for that reason too. You will be rubbished for your mistakes and lapses.
Reason: