Günün Sinyalleri #1

Günün Sinyalleri #1

2 December 2019, 09:15
Hasan Benturk
0
37


Yeni ay başlangıcında ekonomik takvim acısından yoğun bir hafta bizleri beklemekte. Haftanın ilk saatlerinde; Çin'in Kasım ayı imalat PMI verisi beklentilerinde üzerinde Ekim ayındaki 51.7 seviyesinden 51.8'e yükseldi. Endeksin dördüncü ayda da art arda genişlemesi ile Asya endekslerine olumlu etki yaptı, ve buna paralel ABD endekslerinde hafta başlangıcında gelen yükselişler Avrupa açılışı öncesi kar satışlarının etkisinde. 

Geçen Cuma ki sert satışların ardından, Petrol fiyatları,Irak'ın OPEC'in bu hafta gerçekleştireceği toplantıda,beklenenin aksine, üretim kısıntılarını derinleştirebileceğini işaret etmesi ve Çin ekonomisinin iyileşme işaretleri göstermesi ile birlikte cuma günü gelen sert satışları ardından sıçrama yaptı.

ABD Başkanı Trump’ın onayladığı “Hong Kong protestoları”na destek veren yasa tasarısının ardından Çin’den gelebilecek karşı adımlar piyasa üzerinde baskı yaratan önemli bir unsur olarak takip edilecek. Konunun ABD-Çin ticaret görüşmeleri üzerindeki etkisi ilerleyen günlerde piyasalarda sert fiyatlamaları gündeme getirebilir

Haftanın ilk gününde ekonomik takvimde; Almanya ve İngiltere’den gelecek Satın Alma Müdürleri Endeks(PMI) rakamları ve Amerika’dan ISM İmalat PMİ rakamları takip edilecek. Ayrıca Avrupa Merkez Bankasi(ECB) Başkanı Lagarde’ın tsi 16:00'da Avrupa Parlamentosu'nda yapacağı konuşması takip edilecek. Lagarde'ın bir önceki konuşmasında, Avrupa Birliğinin ilerleyen dönemlerde para politikasına ilişkin, yeni adımların atılacağına yönelik vermiş olduğu mesajlara yönelik yeni bir yorum yapıp yapmayacağı takip edilecek. 


Telegram: Davet link (invite link)

Twitter: Takip et (Follow me)

Mail: hasanbenturk@gmail.com

(Yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir finansal piyasada işlem yapmak risk içerir.)

Share it with friends: